Четири артефакта от Археологически музей – Созопол са предоставени за предстоящата изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети" в Лос Анджелис, САЩ. Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година.
Певицата Кейти Пери ще получи наградата "Авангард" на видео музикалните награди на MTV следващия месец, предаде Асошиейтед прес.
Пери освен това ще пее на церемонията, завръщайки се на сцената й за първи път от 2017 г., когато беше и водеща.
Кейти Пери е носителка на пет видео музикални награди на MTV.
"Кейти е музикална сила и истинска икона на поп културата. Със своята творческа визия, която променя правилата на играта, тя се превърна в глобален феномен и превзе най-големите световни сцени", казаха организаторите.
Сред предишните носители на приза "Авангард" са Шакира, Бионсе, Ники Минаж, Мадона, Джанет Джексън, Дженифър Лопес, Риана и Миси Елиът.
Певицата Тейлър Суифт води по номинации за видео музикалните награди на MTV с 10 на брой, следвана от рапъра Пост Малоун с девет. Отличията ще бъдат раздадени на 11 септември в
Американската поп звезда Тейлър Суифт триумфира в неделя вечер на Европейските музикални награди на Ем Ти Ви, като получи четири награди на церемония в Манчестър, посветена на най-големите имена в световната музика, предаде Франс прес.
34-годишната изпълнителка, която не присъстваше на церемонията, спечели в основните категории, сред които изпълнител на годината, най-добър изпълнител на живо и най-добър видеоклип за клипа си Fortnight.
Тя спечели и в категорията за най-добър американски изпълнител.
В предварително записано съобщение изпълнителката на Shake it off изрази тъгата, че не е могла да присъства.
Суифт оглави номинациите - общо седем - но загуби от Ариана Гранде в категорията за поп изпълнител на годината. През февруари тази година поп певицата вече спечели четвърта награда "Грами" за албум на годината, което е рекорд в историята на наградата.
Форумът „Изкуството като противодействие“ на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна среща публиката с историята на най-стария фестивал за съвременно изкуство у нас „Процес - Пространство”, създаден от изкуствоведа Димитър Грозданов през 90-те години на ХХ век.
Подредената в няколко зали експозиция представя малка част от богатата колекцията на събитието, започнало през 1992 г. За своята идея Димитър Грозданов казва, че е замислена през 80-те години на ХХ век и тогава словосъчетанието „Процес - Пространство“ му се струва най-обобщаващо за постмодернистичните тенденции. По-късно, през 2012 г., изкуствоведът намира, че подобна формулировка днес би се концентрирала повече около процеса и неговите смисли и антоними.
След кончината на Димитър Грозданов фестивалът „Процес - Пространство“, кой
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хасково.
Организатори на форума са Община Хасково и Сдружение „Джаз клуб Хасково“.
Музикантите от 28 -ия фестивален проект ще изнесат публиката десет концерта на четири сцени. След четиригодишно прекъсване заради усложненията от КОВИД-кризата, джем сешъните се завръщат на фестивалната сцена в южния град, съобщи китаристът Димитър Русев–Мутата, който от години е основен организатор на джаз срещите в Хасково. Той обобщи, че любителите на джаза от града предстои да посрещнат едни от най-добрите и актуални музиканти в този жанр от Австрия, Турция, Испания, Унгария и България.
Австрийската група, която пристига в Хасково тази година, е от първите международни партньори на &b
Националният конкурс за млади инструменталисти „Кантус фирмус“ селектира участниците за втория тур на състезанието.
Жури в състав проф. Людмил Ангелов, проф. д-р Илия Чернаев, Мила Георгиева, проф. Огнян Константинов и доц. д-р Атанас Кръстев оцени изпълненията на младите таланти чрез направените професионални записи на аудио и видео, съобщават от „Кантус фирмус“.
Във втория тур продължават 25 млади изпълнители – възпитаници на НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“ – Бургас, НУИ „Добри Христов“ – Варна, НУМТИ „Добрин Петков“ – Пловдив, НУИ „Проф. Веселин Стоянов“ – Русе, НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен, НМУ „Любомир Пипков“ – София, НМА „Проф. Панчо Владигеров“ – София
„Изложбата е еманация на политиката на културното ни министерство за популяризиране на културното наследство от античността и най-вече на тракийските съкровища. Созопол и в частност експонатите от древна Аполония винаги съпътстват тези съкровища. Защо? Защото това е най-древният град на територията на съвременна България. И още със създаването си в края на VII пр. Х. той изпълнява особена функция – през този град преминават елинските влияния, които проникват в земите на древна Тракия. Именно тук се заражда градската култура и цивилизация в Западното Понтийски крайбрежие, която се разпространява в следващите векове на тракийска почва“, каза в интервю директорът на Археологически музей – Созопол Димитър Недев.
Управляваният от него културен институт вече е изпратил четири ценни предмета, които ще бъдат показани отвъд океана. Сред тях, посочи Недев, е станалата популярна аполонийска каничка, която разкрива на археолозите ценни данни за връзката между тракийската и елинската цивилизация, които са в основата на съвременната европейска цивилизация.
Вежди Рашидов бе удостоен с наградата „Следовник на народните будители“ на Съюза на народните читалища на церемония в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, съобщават от екипа на именития художник.
Отличието Вежди Рашидов получи за изключителния си принос към българската духовност. Наградата му връчи директорката на библиотеката доц. Красимира Александрова.
„Чувствам се горд и развълнуван от високото признание. За мен е чест да бъда удостоен с тази толкова авторитетна награда, с нея се чувствам достоен гражданин на България. Получавам я на един свят празник в това свято място - Народната библиотека”, каза Вежди Рашидов.
Вежди Рашидов е роден на 14 декември 1951 г. в Димитровград. Завършва Художествената гимназия в София, а през 1978 г. и Художествената академия, специалност „Скулптура” при проф. Д.
Хореографът Бенжамен Милпие представя в залата "Сен мюзикал" тази седмица най-новия си балет "Grace, Джеф Бъкли танцува", съобщи АФП.
Десетте танцьори, ангажирани специално за спектакъла, проследяват основните етапи от живота на преждевременно починалия през 1997 г. музикант, известен с култовия си албум "Grace" и кавъра си на Hallelujah на Ленард Коен.
"Това е истинско откровение, тази творба, защото историята му е достойна за оперна трагедия", казва Милпие пред АФП малко преди премиерата.
Милпие вече е създал около петдесет балета и е преработил "Кармен" във филм. В новата постановка той променя формата, като добавя текст към танца с текстове от дневника на Бъкли, както и пеене не живо. Той използва и видео на живо, "за да създаде сцени, подобни на кино".
"Това е доста уникално като повествование", казва бившият директор на балета на Парижката о
Театралната миниатюра на Държавен куклен театър (ДКТ) - Габрово „Грамотното мишле“ ще бъде представена на 11 септември в залата за събития и срещи на Детския отдел на Регионалната библиотека (РБ) „Априлов-Палаузов“-Габрово, съобщават от трупата.
Автор на постановката е Радостина Андреева, актьор в театъра.
Екипът на ДКТ–Габрово ще запознае посетителите с вълшебството на буквите и приключенията на едно малко мишленце. Представлението е част от проекта на габровската библиотека „В началото бе Словото…” - от глаголицата до съвременното изкуство”, който е съфинансиран по програма „Култура“ на Община Габрово за 2024 година.
"Грамотното мишле" е театрална миниатюра в интерактивна форма и музика на живо. Тя е предназначена за деца в предучилищна възраст“, каза Радостина Андреева. Тя д
Електрическа китара, на която Джордж Харисън е свирил в началото на съществуването на „Бийтълс“, се очаква да бъде продадена на търг през ноември за над 800 000 долара, съобщава Ройтерс.
След като я купува от музикален магазин в Ливърпул, Харисън свири на китарата „Футурама“ в началото на 60-те години на миналия век. Тогава групата се изявява в клуба „Кавърн“, прави турнета в Германия и осъществява първите си официални записи за „Полидор“.
От "Джулиънс окшънс", които предлагат инструмента на търг, твърдят, че китарата „Футурама“ с преливащо от жълто през охра към черно покритие е била една от най-използваните от Харисън. Те я наричат „един от свещените граали на историческите китари на „Бийтълс“ и казват, че се очаква тя да надхвърли прогнозната си цена от 600 000 - 800 000 долара.
На
Тази вечер в Музея на хумора и сатирата откриват изложбата „Как се живееше у Яначкови“. Това съобщават от културната институция.
Проектът „Как се живееше у Яначкови“ е подготвен въз основа на илюстрациите на Вендула Халанкова.
Откриването на изложбата ще бъде предшествано от работилница за най-малките - „Да сготвим за Яначек“. Те ще се запознаят с любимите храни на един от най-забележителните композитори на 20-и век.
От илюстрациите и кратката анимация „Яначек в три минути“ участниците на възраст от три до шест години ще открият любопитни факти от живота и творчеството на чешкия композитор. След това само с помощта на хартия и лепило ще приготвят любимото си ястие, което може би ще се хареса и на Леош Яначек, посочват организаторите.
Проектът се реализира от Чешкия център в София в рамките на п